Никола Саркози спира масовите амнистии във Франция
Президентът сложи край на традицията за помилването на няколко хиляди затворници в Деня на падането на Бастилията
Президентът на Франция Никола Саркози сложи край на дългогодишна традиция, отказвайки да подпише указ за помилването на 3000 затворници в Деня на падането на Бастилията, отбелязван на 14 юли. Както уточнява BBC News, масовата амнистия на 14 юли се ползваше от френските президенти като средство за облекчаване на проблема с пренаселените затвори в страната. Според първоначалните разчети, френските затвори са предвидени за не повече от 50 000 престъпници, но към момента броят на излежаващите присъди в тях е 61 000 души. Миналия юли, предшественикът на Саркози, Жак Ширак, помилва 3 500 осъдени в рамките на масовата амнистия.
“Откога президентското право на помилване се ползва като средство за управление на затворите?”, отбелязва Саркози в интервю по въпроса за Journal du Dimanche.
По думите на президента, отсега нататък той ще ползва правото си да помилва само в специални случаи. “Някой скача в Сена, за да спаси 3 давещи се деца. Впоследствие се оказва, че има криминално минало. Ето в такъв случай президентското помилване може да влезе в употреба”, даде пример Саркози.
|