Земетресението в Япония разпиляло радиоактивни отпадъци в АЕЦ Кашивазаки
В резултат на вчерашното разрушително земетресение в японската префектура Ниигата, в най-голямата в света АЕЦ Кашивазаки-Карива (Kashiwazaki-Kariwa) е станало не само изтичане на радиоактивна охлаждаща течност от аварийно спрените реактори, но и са разсипани неопределено количество твърди радиоактивни отпадъци, съобщава ABC News.
20-секундното земетресение от 6,8 степен по скалата на Рихтер и последвалите го вторични трусове със сила до 5,5 по Рихтер, съборили и разпиляли из хранилищата около 100 варела със слабо радиоактивни отпадъци. Те били открити едва ден по-късно, като някои от тях били отворени, съобщава прессекретарят на местното правителство в префектура Ниигата, Масахиде Ичикава (Masahide Ichikawa).
Компанията-собственик на атомната електроцентрала Tokyo Electric Power Co. все още установява дали и колко от опасните за здравето материали са се разпиляли на територията на хранилището. “В момента разследваме подробностите около инцидента и ликвидираме последствията от земетресението с необходимото спокойствие”, потвърди случая, без да дава повече подробности говорителят на АЕЦ Кашивазаки-Карива, Кенсуке Такеучи (Kensuke Takeuchi). В момента в централата работи специална комисия на местните власти и службите за пожарна и аварийна безопасност.
Информацията за второ изтичане на радиоактивни материали в АЕЦ Кашивазаки подхрани с нова сила опасенията за сигурността на 55-те ядрени реактори в уязвимата за земетресения Япония. Използването на атомна енергия, която задоволява 30% от енергийните нужди на страната, е обект на все по-остри дискусии, след като в началото на годината стана ясно, че от обществеността в страната са били скрити множество инциденти, свързани с аварийното спиране на реактори в няколко АЕЦ.
По-рано вчера стана ясно, че в резултат на земетресението в района на град Кашивазаки от едноименната АЕЦ в Японско море са изтекли 1 200 л. радиоактивна охладителна течност от спрените реактори. Ръководството на централата уверява, че изтичането не е оказало “сериозно въздействие” върху състоянието на околната среда. “Радиоактивността е 1 милиардна част от пределно допустимата норма”, коментира допуснатото замърсяване един от директорите на Tokyo Electric Power Co. Джун Ошима (Jun Oshima).
Трусът предизвика пожар в трансформаторното отделение на 3-ти реактор на централата, чието потушаване отне 2 часа. Изтичането на радиоактивни води бе обявено чак 12 часа след бедствието.
Операцията за ликвидирането на последствията от земетресението в централната част на о-в Хоншу продължава с пълна сила. По последни данни, жертва на труса са станали 9 души, а ранените са близо 1 100. Напълно разрушени са 340 сгради в Кашивазаки, а още 500 са силно пострадали. В разчистването на развалините са се включили и армейски подразделения. До тази сутрин от разрушените им домове са били евакуирани близо 13 000 жители, които са временно настанени в местни училища, спортни зали и обществени сгради.
Съществува опасност от ново силно земетресение в Япония до дни
Сеизмолозите в “Страната на изгряващото слънце” не изключват възможността, в близките 3 дни западните части на страната да бъдат ударени от нови трусове с магнитуд над 5 степен по скалата на Рихтер. Според специалистите, вероятността това да се случи е 50%. 30% пък е рискът Япония да бъде разлюляна от земетресение със сила над 5,5 по Рихтер.
Вторичните трусове в префектура Ниигата продължават и в момента, като силата им е 3-4 степен по скалата на Рихтер. Общият им брой е достигнал 86.
|