 |
| (фото: economist.com) |
EUphoria, засега
The Economist
Необходима е много повече работа за справяне с организираната престъпност и корупция
Българите все още се радват на освобождаването на техните медицински сестри от Либия. Повечето смятат, че това стана възможно, само защото тяхната страна се присъедини към Европейския съюз през януари. Социалистическият премиер Сергей Станишев окуражава тази гледна точка, защото тя укрепва неговата нестабилна коалиция. Същото прави и президентът Георги Първанов - друг социалист с проблеми, който приветства шестимата на аерогарата и веднага подписа официалното им помилване. България е във фаза на меден месец с членството в ЕС. То предизвика бум в строителството от Черно море до София. Чужденци изсипват пари в недвижима собственост, местните строители са такава рядкост, че са наемани работници от Беларус и Украйна. Икономиката ще нарастне с 6% през тази година. Толкова много българи взеха ипотеки за жилища, че централната банка въвежда ограничения за кредитите.
Но някои хора все още очакват да видят ползата от ЕС. Социалистите поставиха своя младши коалиционен партньор на социалистите, Движението за права и свободи, начело на министерството на селското стопанство. Лидерът на ДПС Ахмед Доган - ловък политик от българското турско малцинство, е добър в намирането на работа за своите поддръжници, но не толкова за осигуряване на притока на средства от ЕС. Осем месеца след влизането в ЕС повечето български фермери все още очакват първите си чекове от Брюксел.
Г-н Станишев и г-н Първанов изглежда също така не знаят, че членството е придружено със задължения. През юни Европейската комисия под натиска на България и Румъния смекчи докалада, критикуващ двете правителства, че правят твърде малко в борбата с корупцията и организираната престъпност. Но, ако не бъде постигнат по-голям напредък след година, двойката може да бъде санкционирана.
Докладът критикува България конкретно за организираната престъпност. Поръчковите убийства в София продължават, както продължава и корупцията сред прокурори и съдии. Въпреки усилията за прочистване на прокуратурата, нито един човек, заподозрян за поръчково убийство не е осъден. Нещо по-лошо, правителство спря дори да се опитва. Изминаха месеци, след като комисията за борба с корупцията, създадена от г-н Станишев проведе заседание. Румен Овчаров, който подаде оставка като министър на енергетиката преди два месеца по обвинения в корупция, продължава да упражнява влиянието си зад сцената, казват представители на ЕС.
Сега се оказа, че г-н Първанов е имал връзки с секретните служби от времето на комунизма. България отвори за проверка техните архиви - години след другите източноевропейци. Г-н Първанов твърди, че не е знаел, че човекът, който го помолил да редактира книга за отношенията с Македония е агент. Ключово важни 36 страници липсват от ногевото досие. Рейтингът на президента спадна.
Местните избори през октомври ще дадат на избирателите шанс да протестират. Проучванията показват, че новата дясноцентристка партия ГЕРБ, ръководена от кмета на София Бойко Борисов може да се представи добре. Социалистите бяха объркани от стрелбата срещу бизнесмена Манол Велев на 11 юли. Г-н Велев, който е в кома, е женен за министърката на спорта и е платил за предизборната кампания на г-н Първанов през миналата година. Избирателите се страхуват, че бездействието на политиците позволява на престъпниците да поемат инициативата.
|