Епохални Времена        [wwww.epochtimes-bg.com]
automedia.bg 11.12.2007

 

Shuanghuan Bubble
Daimler Smart ForTwo

Спорът между Daimler и Shuanghuan продължава


Martin Motors, фирмата внасяща в Европа модели на китайския производител Shuanghuan все пак реши да покаже на изложението в Болоня модела Bubble, въпреки липсата на крайно решение на съда по спора.

Всъщност много специалисти определят Bubble като копие на Smart ForTwo. От Martin Motors обаче твърдят, че Bubble с двигател 1.1 и мощност 68 к.с. се различава значително от Smart ForTwo.

Разлики наистина има. Докато Smart e с двигател разположен отзад и със предаване към задните колела, Bubble е с двигател разположен отпред и предаване към предните колела. Bubble има четири места, ForTwo само две.

Въпреки тези разлики между модела на Daimler Smart ForTwo и този на Shuanghuan Bubble, немският производител съди китайския за посегателство и имитация на негова интелектуална собственост. Daimler поиска забрана продуктът на китайската фирма да бъде показан на изложението в Болоня, докато няма решение по случая в съда.

От Daimler заявяват, че Bubble може и да не е копие на Smart от вътре, но на външен вид приликата е съществена. Това трябва да доведе до решение за забрана на разпространение на този продукт в Европа.

Ако крайното решение на съда бъде в полза на вносителя Martin Motors и китайската кола получи право да бъде продавана в Европа, още в края на тази година ще се появи на пазара в Италия и Румъния за около 14 000 евро.