Епохални Времена        [wwww.epochtimes-bg.com]
Kafene 11.12.2007

 

Куба подписва документи на ООН за човешките права


Куба ще подпише две важни споразумения на ООН за човешките и политическите права, потвърди външният министър Фелипе Перес Роке.

Протоколите за икономически, социални и културни въпроси и граждански и политически права са част от Хартата на ООН за човешките права и имат задължителен законов характер.

Комунистическа Куба е една от страните, които никога не са подписвали документа. Новината идва в момент, когато привърженици на правителството в Хавана атакуваха дисиденти, отбелязващи международния ден на правата на човека на ООН.

След като подпише протоколите в началото на следващата година, Куба ще се ангажира да осигури, между другото, свобода на изразяването и асоциирането и правото на свободно пътуване в чужбина. Кубинският външен министър заяви по време на пресконференция, че взетото решение отразява желанието на страната за пълно сътрудничество с ООН. Но, докато той говореше, само на няколко улици от външното министерство малка група опозиционни активисти бяха нападнати от привърженици на правителството, докато се опитваха да проведат поход.

Дисидентите съобщават, че полицията е арестувала няколко от организаторите на похода само часове преди началото му в опит да го предотврати. Отношението към протеста напомня, че в Куба са се променили твърде малко неща, независимо от декларациите на властите. Западни дипломати окачествяват съобщението на външния министър като важна първа крачка, но очакват да видят дали и как подписаните документи ще бъдат реализирани на практика.