Епохални Времена        [wwww.epochtimes-bg.com]
Николай Атанасов, BGfactor 10.01.2008

 

Щатската армия даде “първа кръв” в антитерористичната кампания “Призрачен феникс” в Северен Ирак


9 щатски войници бяха убити от терористите в провинциите Дияла и Салахудин, 6 станаха жертва на минирана къща

Малко след началото на новата офанзива на американската и иракската армия срещу позиции на терористите в провинция Дияла и още 3 северни иракски провинции бяха убити общо 9 американски войници, а 6 бяха ранени, съобщава ABC News. 6 от войниците загинаха, а 4 бяха ранени при претърсване на минирана къща в провинция Дияла вчера, а други 3 са били убити и 2 ранени при атака на терористите в провинция Салахудин във вторник.

Атаките в началото на антитерористичната офанзива са най-смъртоносните от есента на миналата година. За сравнение, за целия декември 2007 г., в Ирак са загинали 23 американски военнослужещи.

Според мрачната статистика на Associated Press, само провинция Багдад е била по-смъртоносна от Дияла през последните 2 години. Но докато насилието в иракската столица намаля значително в рамките на последните 6 месеца, територията на Дияла остава една от най-смъртоносните в страната, като само за последния месец там са убити най-малко 273 цивилни иракчани, в сравнение с 213-тежертви в най-кръвопролитния досега месец юни. За същия времеви период, броят на убийствата в Багдад е спаднал от 838 до 182.

Въпреки понесените загуби, американските и иракските сили са оказали сериозен натиск върху терористите в Дияла, коино са принудени да отстъпват позиции. Крайната цел на съюзниците е установяването на пълен контрол над Дияла и столицата й Баакуба, която “Ал Кайда” обяви за столица на самообявилият се Ислямски халифат в Ирак.

По време на пресконферанцията за хода на операцията, най-високопоставеният американски командир в Северен Ирак, ген.-майор Марк Хъртлинг (Maj. Gen. Mark P. Hertling) обяви, че в хода на сраженията в 4-те провинции са ликвидирани до 30 бойци ан “Ал Кайда”.  Антитерористичната кампания под кодовото название “Призрачен феникс” (Phantom Phoenix) започна на 8 януари едновременно в провинциите Дияла, Салахудин, Киркук и Ниневия (Diyala, Salahuddin, Kirkuk, Nineveh), като в настъплението срещу терористите участват 24 000 американски войници, 50 000 военнослужещи на иракската армия и 80 000 иракски полицаи. 

Попитан за мотивите за започването на кампанията в началото на годината, ген.-майор Хъртлинг отговори кратко: “Защо сега ли? Защото можем... Багдад сега е по-сигурен, провинция Анбар е по-сигурна, а врагът се изтегли в тези (северни) провинции”. “Американските и иракски сили за сигурност в Дияла в момента са повече от всякога. Опитваме се да засилим максимално темпото на операциите и натиска върху тази специфична за интересите на терористите провинция”, заключи главнокомандващият на американските сили в Северен Ирак.

След бомбеното нападение в Дияла, броят на загубите на американската армия от началото на бойните действия в Ирак през март 2003 г. достигна 3921 души.