Брюксел съди Италия заради боклуци
Очаква се, Европейската комисия да обяви, че дава под съд италианското правителство заради кризата с боклука, засегнала Неапол от четири месеца насам.
Над 1000 т отпадъци продължават да гният по улиците на града. Събирането на боклука беше прекратено по време Коледните празници, когато беше обявено, че всички бунища са запълнени.
Италианското правителство направи опит да намери нови места за изхвърляне на отпадъците, както и да създаде нова система за тяхната обработка.
Европейската комисия обаче смята, че тези усилия са "недостатъчни".
Европейският съд има правото да налага глоби на правителства, които не могат да се справят с обработката и прибирането на отпадъците в съответствие със стандартите на ЕС.
През уикенда в резултат от горещото време, отпадъците в Неапол се самозапалваха няколко пъти, което предизвика намесата на пожарната, но заплахата от епидемии става все по-голяма.
Много бунища в района на Кампания са контролирани от местната мафия - Камора, която печели огромни суми от промишлените отпадъци, които превозва от индустриалните северни райони на страната.
Този проблем е стар за района на Неапол, като властите са похарчили за последните 13 години около 1.3 млрд. евро, но не успяват да го решат.
През юни ще влязат в действие три предприятия, които ще обработват отпадъците, но ЕК смята, че тогава може да е твърде късно.
Новоизбраният премиер Силвио Берлускони потвърди, че ще проведе първото заседание на новото си правителство в Неапол по-късно този месец.
Берлускони обеща, че ще стои в града по три дни седмично, докато не бъде решен проблемът с отпадъците.
|