Епохални Времена        [wwww.epochtimes-bg.com]



NTDTV.com 24.10.2008

Дълбочина на китайския моден дизайн


 

ДЖАНГ:
Първият „Международен конкурс за китайски моден дизайн” на NTD в Ню Йорк има за цел да поощри традиционното китайско облекло, което въплъщава непорочност, доброта и красота. Наш репортер разговаря с главен съдия от журито на конкурса, който обясни по-подробно за древното китайско облекло.

СЪБИТИЕ:
Фен Хонг е добре известен дизайнер и експерт по традиционно китайско облекло. Тя ни запознава с целта на конкурса.

[Фен Хонг, главен съдия от журито на конкурса]:
”Не става дума само за възраждане на стила, тъканите и красотата им, но и за разкриване на дълбокия смисъл и значимост в носенето на облекла в древно-китайски стил.

Така например, има стара приказка, според която ‘благородният и порядъчен човек не би отстранил нефрита от своето облекло, освен ако за това има специална причина’. В древен Китай хората са носели нефрит на кръста си, като мъжете са го носили до сабята си. Това не е било за да се хвалят. ‘Нефритът олицетворява пет нравствени качества’. Като човешко същество, всеки трябва да притежава пет добродетели, които са доброта, праведност, любезност, мъдрост и вяра”.

Най-ранните архиви, в които са документирани китайски традиционни облекла, датират от династията Танг, безспорно златният век на Китай.

[Фен Хонг, главен съдия от журито на конкурса]:
”Мъжете от династия Танг са носели мантии със заоблени яки, а жените – много елегантни шемизети с дълги ръкави. Те са носели също така и копринени шалове, и дълги външни шемизети. Талията на шемизетата е била много високо. Дрехата е много дълга и тясна, и е в различни стилове. Тъканите, цветовете, бродериите, изкустността и художествените качества на облеклото са достигнали [през този период] безпрецедентно ниво на майсторство”.

Сара Матесън, NTD, Ню Йорк