Епохални Времена        [wwww.epochtimes-bg.com]



actualno.com 07.01.2009

Най-малко с 10 % поевтиняват жилищата до пролетта


До 3-4 месеца цените на жилищата в София ще паднат с около 10 процента. Това прогнозира управителят на столичната агенция за недвижими имоти "Аристо" Тихомир Цаков, пише в днешния си брой Монитор.

"Може би след това те ще се стабилизират, но за първото шестмесечие на годината пазарът ще бъде в период на неустойчиво равновесие, което е с тенденция на поевтиняване на жилищата", уточни той.

"В момента много фактори влияят на пазара", каза още Цаков, допълвайки, че засега няма адекватно кредитиране, както и преки чуждестранни инвестиции.

"В последното тримесечие много малко чужденци са решили да влагат в имоти у нас. Не купуват жилища и гурбетчиите в чужбина, както и бизнесът от сивия сектор. Пазарът ще функционира, но с много намалени обеми. Съживяването може да се очаква най-рано през втората половина на годината", прогнозира брокерът.

"През 2009 г. пазарът на жилища няма да е много активен", смята Страхил Иванов, управител на агенция "Явлена". Като основна пречка брокерът изтъква надценените имоти. "Надценени имоти има навсякъде. Най-изразено е това явление при новопостроените жилища, където строителите работят с печалба от 2-3 пъти. В нормалните държави тази цифра е до 50 процента", уточни Иванов.

По думите на управителя на агенцията за недвижими имоти допреди 2-3 месеца сме смятали, че най-голям застой ще има в средния сегмент, сега обаче се оказа, че кризата обхваща и по-евтините, и по-скъпите жилища и се задълбочава.

"Не вярвам, че преди средата на 2009 година ще има съживяване на пазара. Най-вероятно е това да стане през втората половина или през 2010 г.", прогнозира Иванов.

Все още продавачите на жилища не са се адаптирали към новите реалности и продължават да надуват цените на оферираните имоти. Това показва справка в сайта за недвижими имоти www.imot.bg. В сравнение с януари през декември по-чувствително намаление на средните офертни цени се забелязва главно в някои от панелните комплекси в периферията на града.

В сегмента на най-търгуваните преди кризата двустайни апартаменти в София с над 10 процента са слезли средните цени в "Дружба-2", "Люлин-7", "Младост-1" и "Надежда-5", сочи статистиката.

Най-голям спад от 14 процента е отчетен в петата част на северния панелен комплекс "Надежда". Сега там се оферират двайсетина жилища от сегмента, като цените им варират в широки граници от 691 до 1026 евро за единица площ. Най-евтино - за 47 000 евро се продава партерна панелка от 68 квадрата. Най-скъпо - за 65 700 евро се оферира също панелен апартамент, нуждаещ се от ремонт на предпоследен етаж.

В съседния "Надежда-6" за 2008 г. двустайните са свалили средните си цени с 9 на сто, сочи статистиката. Офертите са около 20 и за квадратен метър са от 892 до 1267 евро. Най- ниската е за ЕПК жилище от 60 квадрата на 16-и етаж, за което се искат 53 500 евро. Най-високата обявена цена от 82 400 евро е за луксозно ремонтирана панелка от 65 квадрата на 9-и етаж.

В западната част на столицата лидер по спад в средните цени от 13 на сто е "Люлин 7". Тази част на мегакомплекса се намира близо до метрото и е търсена от клиентите, но там има и някои ЕПК блокове, които са строени много некачествено. Сега в квартала са обявени за продажба около 40 двустайни апартамента, като цените им са в тесните граници от 832 до 894 евро за квадратен метър.

Най-евтино - за 49 900 евро се продава ЕПК апартамент с площ от 60 квадрата, граден преди близо четвърт век. Най-скъпо - за 84 000 евро, се продава ново жилище с гараж, с разрешение за ползване отпреди по-малко от две години.

В източния край на София най-чувствителен спад на средните офертни цени от 11 на сто има при двустайните в "Дружба 2", сочи статистиката. Стотина са офертите, като те са в рамките от 678 до 1308 евро за квадрат. Най-ниската е за жилище в строеж, за което се искат 47 700 евро. Най-високата обявена цена от 91 500 евро е за тухлено жилище, завършено преди близо 2 години и непродадено оттогава.

Интересното е, че двете части на "Младост 1" и "1А", намиращи се най-близо до бул. "Цариградско шосе", отчитат най-голям спад на средните цени от януари до декември, съответно 10 и 6 на сто. Заради многото ново строителство в „Младост 1" предлагането на двустайни е високо и офертите са от 750 до 1335 евро за единица площ. Най-евтино - за 48 750 евро се продава жилище от 65 квадрата в строеж. Най-много пари - 105 500 евро, се искат за апартамент от 81 квадрата пред пуск в сграда, намираща се близо до пощата на квартала.

При тристайните единствено в "Надежда 6" статистиката отчита спад на средните цени от 10 процента в сравнение с януари миналата година. Офертите са главно за панелки, като най-ниската е 68 000 евро, а най-високата - 85 000 евро.