Епохални Времена        [wwww.epochtimes-bg.com]



kafene.net 11.03.2009

Кредитният рейтинг на България може да падне още


Авторитетният Файненшъл таймс съобщава, че според международната рейтингова агенция Муудис има голяма вероятност кредитният рейтинг на Румъния, България и Хърватия да падне още повече.

В нов доклад на агенцията се казва, че на най-голяма опасност са изложени икономиките, отбелязали бърз растеж благодарение на вътрешни инвестиции, както и тези, които вече няма да могат да разчитат на външна помощ.

Муудис призовава към по-голямо разграничаване на кредитните рисковете в отделните страни от Източна Европа.

Проучване на Ройтерс, тиражирано от Гардиън, пък показва, че външните кредити почти напълно ще изчезнат от Централна и Източна Европа, но не се очаква чуждите банки да се изтеглят масово от региона. Изданието обаче отбелязва, че най-малък отлив на чужди капитали е отбелязан в България, Чешката република и Румъния. Най-голям спад във външните инвестиции имало в Украйна и Русия.

Във вторник Националният статистически институт на България изнесе данни, че през януари производството на инвестиционни стоки е спадало с 35,8%, а производството на продукти за междинно потребление - с 29,4 на сто спрямо същия месец на миналата година. Според експерти тези данни показват, че негативните тенденции се задълбочават, независимо от прогнозите, че България няма да стигне до отрицателен икономически ръст тази година.