Епохални Времена        [wwww.epochtimes-bg.com]



Gu Yunyin, Epoch Times 26.01.2010

China Mobile в Шанхай обяви, че ще цензурира текстови съобщения и ще препраща обидни съобщения до полицията. (Philippe Лопес / Афп / изображения на Getty)

Пекин започна да цензурира текстови съобщения


Най-голямата компания за мобилни телефони в Китай, China Mobile, съобщи, че е започнала да цензурира текстови съобщения, базирайки се на списък с ключови думи, предоставени от агенциите за обществена сигурност. Всяка нейна потребителска сметка може да бъде спряна, ако съдържанието на едно текстово съобщение бъде сметнато за неприлично или порнографско. Според защитници и адвокати на човешките права тази практика е незаконна и е по-скоро извинение на китайските власти за упражняване на цензура…

На повече от 70 000 телефона в Шанхай е била деактивирана функцията за текстови съобщения, съобщи хонконгският вестник Apple Daily. Служител на China Mobile от Шанхай каза за Epoch Times, че някои от тези потребители са поискали от компанията да им възстанови услугата.

Относно тези искания China Mobile е издала нареждането: „Потребителят трябва да отиде в агенциите за обществена сигурност, за да удостовери съдържанието на въпросното съобщение”, пише шанхайският ежедневник Shanghai Youth Daily.

 

Незаконно от много аспекти

По този въпрос, г-н Чен Шууей, адвокат по човешките права в областта на телекомуникациите, каза пред Epoch Times: „Съгласно китайските закони, компанията за мобилни телефони няма право да наблюдава съдържанието на текстовите съобщения. Дори агенциите за обществена сигурност не могат да наблюдават съобщения, преди да се докаже, че потребителят е нарушил закона”.


Чен каза, че има три причини защо наблюдаването на текстови съобщения е незаконно. Първо, то е базирано на предположението, че всеки, който изпраща текстови съобщения, е нарушил закона. Второ, дори ако съобщението е било с порнографско съдържание, ако то е между двама възрастни, които са се съгласили на това, то не е престъпление. И трето, China Mobile не е законодателно-изпълнително тяло и не притежава правомощията да наблюдава текстови съобщения.

Г-н Ху Ю Минг, писател от Хубей, който публикува често в Интернет, каза, че порнографските шеги са били популярни и изпращани в първите няколко години на този век. След това тази практика е излязла от мода.

Истинската причина зад цензурата на властите е филтрирането на политически чувствителна информация. Те се опасяват, че обществеността ще използва мобилните телефони, за да си предава политически съобщения, отбеляза Ху.

Адвокатът Шие Яню от Пекин каза пред Epoch Times: „Независимо от изложената цел, процесът трябва да следва закона и да бъде одобрен от населението. Трябва да мине през законодателен процес и да бъде обсъдено от гражданите: Какво е определението за порнографско съобщение? Кои уебсайтове се смятат за порнографски? Какво съдържание да бъде наблюдавано? Тази цензура е в нарушение правата на потребителите на мобилни телефони”.

Г-н Уан Донфенг, технологичен служител от Пекин, смята за доста ясно, „че ограниченията заради порнографско съдържание са само извинение. Действителната цел на властите е да имат пълен контрол над Интернет и комуникациите с мобилни телефони в Китай”.

Той добави: „Преди съжалявахме севернокорейците. Сега Китай се учи от Северна Корея - и дори я задминава!”