Епохални Времена        [wwww.epochtimes-bg.com]



kafene.net 03.03.2010

 

Гърция "в състояние на война"


Гръцкият премиер Георгиос Папандреу оприличи бюджетната криза в страната му със състояние на война.

Той заяви, че Гърция е изправена пред опасността от банкрут, ако не вземе допълнителни мерки за намаляване на дълговете си.

Това става в момент, когато правителството на Папандреу се готви да обяви нови съкращения на бюджета.

Правителството в Атина обеща да намали дефицита от 12.7%, което е над четири пъти повече от лимита в еврозоната, до 8.7% през 2010 година.

Освен това, кабинетът на социалистите търси начини да намали дълга от 300 млрд. евро.

Намираме се в състояние на война, изправени пред негативни сценарии, които засягат нашата страна, каза Папандреу пред парламентарната група на неговата партия ПАСОК.

Той заяви, че Гърция трябва да избегне "кошмара на банкрута", когато държавата няма да бъде в състояние да изплаща дори пенсиите.

Папандреу използва драматични фрази, за да опише финансовите проблеми на страната си през последните месеци, но това беше най-острият тон до момента, съобщават кореспонденти.

На практика премиерът предупреди гърците да се подготвят за нов удар срещу доходите им, смятат кореспонденти.

В сряда премиерът трябва да обяви нова серия от икономически мерки след среща на правителството.

Почти сигурно е, че ДДС ще се покачи с 2%, цените на бензина и дизела ще се повишат за втори път през този месец, а луксозните стоки ще бъдат обложени със специален данък.

Не е ясно обаче дали правителството ще се подчини на искането на Европейската комисия да премахне годишния бонус, изплащан на държавни служители.

Въпреки, че кабинетът приема мерките като неизбежни, някои негови членове продължават да настояват, че те трябва да бъдат "социално справедливи".

Профсъюзите предупредиха, че отмяната на бонуса ще бъде равносилна на обявяване на война.

Бизнесът в Гърция ще реагира негативно на увеличаването на данъците, защото го смята за контрапродуктивно и намаляващо потреблението, което ще доведе до още по-остра криза.