Расте броят на села без жители
Селата в България, в които няма нито един постоянен жител, са се увеличили с 4 за една година, показват данни на Националния регистър, цитирани от Дневник.
В края на 2009 г. техният брой е бил 148, а в края на 2008 г. са били 144.
Габровска област е рекордьор по този показател, като населените места в нея без жители са вече 61 при 57 година по-рано. Във Великотърновска област селата без постоянно население са 39, а трета в тази класация е област Кърджали с 9 села без жители.
В Софийска област населените места без жители са 6. Промяна има в Смолянска област, където от 5 селата без жители са се увеличили с едно. Областите Бургас и Благоевград остават с по пет села без постоянно население.
Справката в регистъра сочи, че към 31 декември 2009 година в страната има 5 302 населени места, от които 255 са градовете. За сравнение преди 10 години в България е имало 5 339 населени места, от които градовете са били 240.
|