| Паша Павлова, Епохални Времена |
13.04.2011 |
Климатът – причина за сеизмични промени
Отдавна знаем за влиянието на движението на тектоничните плочи върху климата. Наскоро австралийски екип от учени откри доказателства, че обратната връзка също е валидна.
Новото изследване показва, че засилването на индийския мусон е ускорило движението на индийската плоча за последните 10 милиона години с близо 20%, пишат inquirer.net и АФП.
Това откритие може да спомогне за разбирането на причините за значителни сеизмични събития, като земетресенията през март в Япония и през февруари в Нова Зеландия.
Водещият изследовател на проекта Жямпиеро Яфалдано (Giampiero Iaffaldano) обаче, подчертава, че това съвсем не означава, че глобалното затопляне ще причини по-силни и по-чести земетресения, тъй като подобни на изследвания от тях модели се развиват в продължение на милиони години.
За да потвърди валидността на взаимовръзката, екипът планира да изследва влиянието на климатичните събития върху движението на плочите в други региони. |